mediculmeu.com - Ghid medical complet. Sfaturi si tratamente medicale.  
Prima pagina mediculmeu.com Harta site Ghid utilizare cont Index medici si cabinete Contact MediculTau
  Ghid de medicina si sanatate  
Gasesti articole, explicatii, diagnostic si tratament, sfaturi utile pentru diverse boli si afectiuni oferite de medici sau specialisti in medicina naturista.
  Creeaza cont nou   Login membri:
Probleme login: Am uitat parola -> Recuperare parola
  Servicii medicale Dictionar medical Boli si tratamente Nutritie / Dieta Plante medicinale Chirurgie Sanatatea familiei  



Afectiunile tegumentului
Index » Boli » Afectiunile tegumentului
» Reactii medicamentoase neimunologice

Reactii medicamentoase neimunologice


Share





Desi mecanismele neimunologice sunt responsabile de majoritatea reactiilor medicamentoase, vor fi discutate doar cele mai importante mecanisme.
Activarea neimunologica a cailor efectoare Reactiile medicamentoase pot rezulta din activarea neimunologica a cailor efectoare prin trei mecanisme: intai, medicamentele pot elibera mediatori direct din mastocite si bazofile, si se manifesta ca reactie anafilactica sau urticariana si/sau angioedem. Reactiile anafilactice urticariene induse de opiacee, polimixina B, tubocurarina, medii de contrast radiologie si dextrani pot aparea prin acest mecanism. in al doilea rand, medicamentele pot activa complementul in absenta anticorpului. Acesta este un mecanism aditional prin care pot actiona mediile de contrast radiologie. In al treilea rand, medicamente ca aspirina si alti agenti antiinflamatori nesteroidieni pot sa modifice caile meolismului acidului arahidonic; aceste medicamente inhiba ciclooxigenaza care catalizeaza, in vitro, generarea de prosta-glandine din acid arahidonic.



Fototoxicitatea Reactiile fototoxice pot fi induse medicamentos sau pot aparea in tulburari meolice in care o substanta chimica fotosensibilizanta corespunzatoare este produsa in exces. in fiecare caz, reactia fototoxica apare cand suficient cromofor (medicament sau produs meolic) absoarbe radiatie suficienta in tesutul reactiv. Reactiile fototoxice induse medicamentos pot aparea la prima expunere, si incidenta fototoxicitatii este direct proportionala cu concentratia de sensibilizant si cu cantitatea de lumina. Cel putin trei mecanisme fotochimice distincte au fost descrise. in primul rand, reactia dintre starea excitata a unei molecule fototoxice si o tinta biologica poate determina formarea unui produs covalent de fotoaditie. in al doilea rand, molecula fototoxica poate absorbi protoni pentru a forma fotoprodusi sili care sunt toxici pentru substraturile biologice. in al treilea rand, iradierea unei molecule fototoxice poate duce la transferul de energie catre moleculele de oxigen, provocand sinteza unor forme toxice de oxigen, cum sunt oxigenul atomic, anionul superoxid sau radicalul hidroxil. Interactiunea acestora cu tintele biologice produce molecule fotooxidate. Sistemele dependente de proteinele serice si celulele efectoare circulante joaca un rol, in vivo, in leziunile tisulare fototoxice acute datorate agentilor exogeni; sunt necesare un numar normal de polimorfonucleare si un sistem complement intact pentru dezvoltarea deplina a leziunilor fototoxice induse de demeclociclina.
Exacerbarea bolilor preexistente Variati agenti pot exacerba bolile preexistente. De exemplu, litiul poate exacerba acneea si psoriazisul, intr-o modalitate ce depinde de doza.
Agentii beta-blocanti si litiul pot induce o dermatita psoria-ziforma, si intreruperea glucocorticoizilor poate exacerba psoriazisul sau dermatita atopica. Exacerbari ale lupusului cutanat au fost observate in asociere cu utilizarea de cimetidina. Vasodilatatoarele pot exacerba acneea rozacee.



Deficiente enzimatice sau proteice ereditare Defecte specifice determinate genetic ale capacitatii unui individ de a detoxifica meoliti medicamentosi reactivi toxici pot predispune acesti indivizi la aparitia de reactii medicamentoase gra, mai ales sindrom de hipersensibilitate si necroliza epidermica toxica (NET) asociate cu utilizarea de sulfonamide si de anticonvulsivante.
Modificari ale starii imunologice Modificari in starea imunologica a pacientului pot, de asemenea, sa modifice riscul de reactii cutanate. Pacientii cu transt de maduva osoasa prezinta deseori reactii cutanate medicamentoase. Aceste reactii pot fi foarte dificil de diferentiat de reactiile acute grefa contra gazda, chiar cand se practica o biopsie cutanata.

Persoanele infectate cu virusul imunodeficientei umane (HIV) prezinta un risc de 5-l0 ori mai mare de a dezvolta eruptii cutanate, si acest risc crescut nu este explicat doar de numarul mai mare de medicamente utilizate de acesti pacienti ( modulul 308). Riscul acestor reactii creste pe masura ce functiile imunologice se altereaza. Reactiile cutanate la trimetoprim-sulfametoxazol se intalnesc la circa o treime din utilizatorii infectati cu HIV ai acestui medicament. Dapsona, trimetoprimul singur si amoxicilina cu acid clavulanic sunt, de asemenea, cauze frecnte de eruptii medicamentoase la acesti pacienti. Unele medicamente provoaca probleme specifice la persoanele infectate cu HIV De exemplu, foscametul provoaca un ulcer penian dureros la un numar substantial de pacienti. Persoanele infectate cu HIV prezinta un risc mai mare pentru cele mai gra tipuri de reactii, inclusiv necroliza epidermica toxica (NET) si sindromul Stens-Johnson.



Tipareste Trimite prin email



loading...







Adauga documentAdauga articol scris

Copyright © 2008 - 2020 : MediculTau - Toate Drepturile rezervate.
Reproducerea partiala sau integrala a materialelor de pe acest site este interzisa, contravine drepturilor de autor si se pedepseste conform legii.

Termeni si conditii - Confidentialitatea datelor




  Sectiuni Boli:


 
Fa-te cunoscut!
Invitatie Online - promoveaza produse medicale

Promoveaza! firme, clinici, cabinete medicale. Locul ideal sa spui si la altii ca existi.

 

Creaza cont si exprima-te

vizitatorii nostri pot fi clientii tai